шевни улуци работно хале
безшевни улуци къща
американски улук
slide-7.jpg
Грижа за Вашата градина

Ние ще озеленим Вашата градина като почистим и премахнем всичко което пречи преди това!

slide-4.jpg
Рязане на опасни дървета и клони
slide-3.jpg
Подбрани дърва за огрев с доставка
previous arrow
next arrow

Сортовете ябълки, които се садят в България, са много и разнообразни. Някои от най-популярните са Ред Велокс, Джеромини, Прима и червена превъзходна. Ред Велокс и Джеромини са ранни сортове, които зреят през юли и август, докато Прима и червена превъзходна са късни сортове, които зреят през септември и октомври.


За да засадите ябълково дърво, трябва да изберете подходящо място, което да е слънчево, защитено от силен вятър и с добра дренажна почва. Дупката, която трябва да изкопаете, трябва да е по-голяма от кореновата туфа на фиданката и да е с дълбочина около 80 см и диаметър около 60 см. Ако почвата е кисела, можете да добавите варовик или доломитово брашно, за да я неутрализирате.
Преди да поставите фиданката в дупката, трябва да премахнете всички повредени или изсъхнали корени и да разпределите здравите равномерно. След това трябва да напълните дупката с почва, смесена с компост или хумус, като оставите около 10 см свободно пространство около ствола. Можете да направите и нисък борд около дървото, за да задържате водата при поливане.
Ако фиданката е тънка или слаба, или ако живеете във ветровит район, е препоръчително да вкопаете колче до дървото и да го привържете към него с кокосово въже или друг мек материал. Това ще помогне на дървото да се укрепи и да расте право.
След като засадите ябълковото дърво, трябва да го полеете обилно, като използвате около 20-30 литра вода за всяко дърво. Поливането трябва да се повтаря редовно, особено през първата година, когато дървото се адаптира към новото си място. В зависимост от климата и почвата, можете да поливате дървото веднъж на седмица или на две седмици, като се уверите, че почвата е влажна, но не пренаситена.
За да подхраните ябълковото дърво, можете да използвате минерални торове или органични вещества, като компост, хумус, перлит или тор от животни. Торенето трябва да се извършва през пролетта и есента, като се избягва зимата, когато дървото е в покой. Можете да разпръснете тора около дървото, като оставите около 20 см разстояние от ствола, или да го разтворите във вода и да го полеете. Количеството от тор зависи от вида и възрастта на дървото, но като общо правило, можете да използвате около 100-200 грама минерален тор или 5-10 килограма органичен тор за всяко дърво.

Полезни съвети